A karácsonyról sokunknak a szeretet, a meghitt együtt töltött percek és a család jut eszünkbe. Miért ne készítenénk együtt a gyerekekkel olyan karácsonyfadíszeket, melyek ezekre a boldog percekre emlékeztetnek minket? Ebben a blogcikkben bemutatunk 3 könnyen otthon elkészíthető karácsonyfadíszt, melyek a konyhában megtalálható hozzávalókból, és egy csipetnyi szeretetből készülnek. Alkoss idén karácsonykor Te is valami maradandót a gyerekekkel!
Hozzávalók:
6 evőkanál almaszósz (a nagyobb élelmiszerboltokban üveges változatban szerezhető be)
10 evőkanál fahéj
1 teáskanál őrölt szegfűszeg
Elkészítés:
Egyszerűen gyúrjuk össze a hozzávalókat egy tálban, melyben a gyerekek is a segítségünkre lehetnek. Állagra egy gyurmaszerű masszát kell kapnunk, mely amint összeállt, ki kell nyújtanunk maximum fél cm vastagra úgy, hogy a tésztát megszórjuk még őrölt fahéjjal, hogy véletlenül se ragadhasson. Ezután bármilyen, karácsonyi tésztaszaggató formával vágjuk ki közösen a kinyújtott tésztát, és egy kisebb késsel, vagy hurkapálcikával formázzunk minden darabra egy lyukat, hogy legyen hely majd az akasztónak. A kiszaggatott formákra ezután fogpiszkálóval bármilyen mintákat rajzolhatnak a gyerekek, de enélkül is nagyon mutatósak lesznek a díszek.
Sütés, pihentetés:
1-1,5 órára a sütőbe, sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük a karácsonyi kézzel készített díszeket, és 50 fokon megsütjük őket. Ha lejárt a sütési idő, egész éjszaka pihentetjük őket, hogy teljesen kiszáradjanak, ezután használhatóak is karácsonyfadíszként, vagy fenntartható ajándékcsomag dekorációként.
Hozzávalók:
285 g szódabikarbóna
70 g étkezési keményítő
160 ml víz
Fehér csillámpor
Extra díszítéshez fűszerek, gyöngyök, díszek
Elkészítés:
A csillámpor kivételével a hozzávalókat összekeverjük egy lábasban, és alacsony lángon folyamatos kevergetés mellett elkezdjük melegíteni. Ebben a folyamatban bátran segíthetnek a gyerekek is, a kavargatás mindig izgalmas feladatnak bizonyul számukra. Addig kell folytatni, amíg egy sűrű, gyurma állagú masszát nem kapunk. Ezután csomagoljuk be légmentesen átlátszó frissentartó fóliába, és tegyük be a hűtőbe, hogy teljesen lehűlhessen. Miután ez megtörtént, kezdődhet az igazi móka a gyerekekkel! Gyúrjuk át a tésztát a fehér csillámporral, és nyújtsuk ki körülbelül 4 mm vastagságúra.
Díszítés:
Bármilyen karácsonyi mintájú sütiszaggató formával kivághatjuk a díszeket, és itt meg is állhatunk, vagy tovább dekorálhatjuk őket például szegfűszeggel, borókabogyóval ( ez tökéletes lehet egy hóember mintájú díszhez), csillagánizzsal, gyöngyökkel, vagy bármivel, amivel a gyerekek szeretnék kidekorálni a formákat. Forma nélkül is alkothatnak saját készítésű mintákat, de ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl vastag, mert nem fog kiszáradni.
Száradás után akár színes filctollakkal is dekorálhatják a gyerekek a csillogó karácsonyfadíszeket.
Ne felejtsünk el kis lyukakat vájni az akasztónak, hogy feltehessük őket száradás után a karácsonyfára! Levegőn szárítva néhány nap alatt kőkeményre szárad, de forgatnunk kell őket, hogy mindkét oldaluk megfelelően száraz legyen.
Hozzávalók a mézeskalácshoz:
33 dkg liszt
10 dkg porcukor
1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
1 teáskanál szódabikarbóna
10 dkg vaj
1 dl méz
1 db tojás
Hozzávalók a cukormázhoz:
1 tojásfehérje
20 dkg porcukor
1 csipet só
1 evőkanál étkezési keményítő
2 csepp citromlé
Elkészítés:
A száraz hozzávalókat egy nagy tálban összekeverjük, majd hozzáadjuk az olvasztott vajat, és a többi hozzávalót. Alapos keverés után gyúrható tésztát kell kapnunk, ezt lisztezett deszkán ki is kell nyújtanunk körülbelül 1 cm vastagra. A gyerekek segítségével karácsonyi sütiszaggatókkal kivágjuk a tésztát, és betesszük a 180 fokra előmelegített sütőbe, 10-15 percre. A szaggatásból hátramaradt tésztából a gyerekek formázhatnak dínókat, szívecskét vagy kedvenc figurájukat, melyeket kellően laposra simítva szintén kisüthetünk.
A mázhoz robotgéppel verjük fel a tojásfehérjét kb 3 percig, majd ez után adjuk hozzá a többi hozzávaló felét (a citromlevet ne adjuk hozzá, csak a legvégén!). Így verjük a habot, majd egy pár perc elteltével adjuk hozzá a többi szárazanyagot, és folytassuk a habverést, amíg el nem készül a máz, és ekkor dolgozzuk bele óvatosan a citromlevet.
Ha kihűltek a mézeskalácsok, díszítsük fel őket a cukormázzal! Bár egy kicsit maszatolós feladat, a gyerekek imádni szokták. A mintáknak csak a kicsik képzelete szabhat határt! Lehet mázzal teljesen beborított, sima csíkos, pöttyös, és hópehely mintás mézeskalács is, a lényeg, hogy élvezzük a gyerekekkel töltött időt, a takarítással pedig csak később foglalkozzunk.
Hogyan ünnepli a királyi család a karácsonyt?
Karácsonyi készülődés a gyerekekkel - Így csináld